Vivat Poród - Na dobry początek
Uwolnić poród - rewolucja matek

Uwolnić poród - rewolucja matek

Piękny, wzruszający, trudny i smutny. Takie określenia przychodzą mi do głowy w kontekście filmu „Uwolnić poród”. Jest on wyświetlany w różnych miejscach świata.
Na bazie historii dwóch kobiet ukazuje jak dalece poród został odebrany kobietom. Pierwsza z nich to Agnes Gereb, węgierska lekarka i położna, która przyjęła 9 tys. porodów, z czego 3 tys. w domu. Niestety od 1,5 roku przebywa w areszcie, pozbawiona możliwości wykonywania zawodu. Dlaczego? Właśnie dlatego, że przyjmowała porody domowe. Druga to Anna Tarnovsky, kobieta-mama, której Agnes towarzyszyła w porodzie domowym, a która będąc w kolejnej ciąży postanowiła odwołać się do Trybunału w Strasburgu z uwagi na brak możliwości wyboru miejsca i okoliczności porodu. Anna zaskarżyła Węgry w dwóch punktach Konwencji Praw Człowieka: złamane zostało jej prawo do prywatności oraz dyskryminacja
Anna swoją sprawę wygrała, tworząc otwartą drogę do walki kobiet w innych miejscach naszego globu. Bowiem jak świat długi i szeroki znieważa się i poniża kobiety w kontekście porodu. W Polsce, w moim mieście też.
Agnes zaś wciąż przebywa w areszcie domowym... Jest jedną z wielu prześladowanych położnych. Można śmiało powiedzieć, że trwa współczesne polowanie na położne.
W kontekście tych wydarzeń wypowiadają się specjaliści z wielu krajów świata, od Iny May Gaskin po Sheilę Kitzinger. Od prawniczek po doule. Wszystkie te osoby jednym głosem mówią o naruszaniu fizycznej integralności i autonomii kobiet w porodzie. Na...