Vivat Poród - Na dobry początek
Oblicze porodu reż. Kate Gorman

Oblicze porodu reż. Kate Gorman

„Oblicze porodu” to film dokumentalny o ciąży, porodzie i mocy kobiet wynikającej z prawa wyboru tego, jak, gdzie i z kim chcą rodzić swoje dzieci. To film, który porusza, wzrusza, a na pewno daje do myślenia.
Prezentuje opinie największych specjalistów w dziedzinie położnictwa, przedstawia historie różnych kobiet i ich odmiennych sposobów rodzenia, a nade wszystko ukazuje, że poród to w dzisiejszych czasach sprawa bardzo polityczna. I zmiany muszą pociągnąć za sobą konsekwencje na masową skalę, w całym „przemyśle”.
Jakie więc jest współczesne oblicze porodu?
Już na samym początku dowiadujemy się, że osoby, które doświadczyły budującego porodu, których napawa on dumą, są uciszane, nie mogą o nim mówić, bo inne kobiety czują się oceniane. Powstaje więc próżnia, poprzez którą historie porodów negatywnych i pełnych lęku wciąż się mnożą.
Przez to nakręca się spirala strachu, a im poród wydaje się bezpieczniejszy, tym większy jest w społeczeństwie strach, że coś pójdzie nie tak. Kobiety korzystają z jednej interwencji po drugiej, co tworzy kaskadę, która prowadzi rodzącą w bliżej nieznanym kierunku.
Co więcej 1 na 10 dzieci zdrowych kobiet rodzi się z cesarskiego cięcia na życzenie (dane z Australii). A z punktu widzenia fizycznego dochodzenie do siebie po cesarce jest porównywalne do dochodzenia do siebie po poważnej operacji chirurgicznej w obrębie jamy brzusznej! Co gorsza, kobietom zwykle nie mówi się, że interwencje medyczne w porodzie mogą mieć psychol...