Vivat Poród - Na dobry początek
Narodziny jakie znamy

Narodziny jakie znamy

„Świadomy poród jest początkiem świadomego życia. Kobieta w ciąży jest częścią wydarzenia o cudownym znaczeniu: wprowadza ona do istnienia nowe życie; życie, którego do tej pory jeszcze nie było.
Jakość tego życia będzie uwarunkowana jakością narodzin. Jej genialne ciało zaprojektowane jest tak, by urodzić dostojnie i łatwo.
W naszych łagodnych, ciepłych dłoniach trzymamy klucze do naszej przyszłości. Naturalny poród jest potężną inicjacją dla wszystkich, którzy w nim uczestniczą.
Ten święty akt narodzin jest drogą ku czystemu potencjałowi życia.
To jest poród, jaki zna natura.
To jest poród, jaki znamy.”

Tymi przejmującymi słowami zaczyna się film Eleny Tonetti-Vladimirovej „Narodziny jakie znamy” (strona filmu w polskiej wersji językowej). Mam wrażenie, że nie ma słów, by go zrecenzować, każde z wypowiedzianych w nim zdań działa jak balsam na duszę, jak powrót do łona, do bezpiecznego miejsca wewnątrz nas samych, w którym wszystko trwa tak, jak być powinno...
Punktem wyjścia do dalszych rozważań twórczyni tego obrazu jest odwołanie się do miejsca nad Morzem Czarnym, w którym skupiły się w 80-tych latach osoby związane z ruchem świadomych narodzin.
„Z dala od zgiełku, atmosfera jest spokojna i magiczna. Żywioły przygotowują scenerię, natura prowadzi każdego i wzmacnia cierpliwość, poddanie i cześć dla życia.”
(zdjęcia z poro...