Vivat Poród - Na dobry początek
Ajurweda dla kobiet - Atreya

Ajurweda dla kobiet - Atreya

Rozdział Ciąża i poród w ajurwedzie

„Najważniejsze, aby być zdrową, zanim zajdzie się w ciążę. Oznacza to zdrowie wg definicji ajurwedyjskiej, a nie po prostu brak objawów chorobowych. Ciało powinno być wolne od toksyn, a układ pokarmowy winien pracować prawidłowo. Menstruacja powinna przebiegać bez bólu i zakłóceń. Jakiekolwiek zaburzenia miesiączkowania – ból, huśtawka nastrojów, zbyt obfite lub zbyt skąpe krwawienie, nieregularne cykle lub wzdęcia i poczucie ociężałości – będą powodem problemów zarówno podczas ciąży, jak i porodu. Od twojego stanu przed ciążą i w jej trakcie zależeć będzie sam przebieg porodu. Im jesteś zdrowsza, tym łatwiejszy będzie poród.
Ajurweda podkreśla zatem, że powinnaś cieszyć się dobrym zdrowiem, zanim pomyślisz o rodzeniu dzieci. Nie tylko zwiększa to szanse na urodzenie zdrowego dziecka, ale także sprawia, że ciąża i poród są łatwiejsze. Jeśli jednak już jesteś w ciąży i pragniesz poprawić swoje zdrowie, to można i należy zrobić to natychmiast. (…)
(Okres ciąży i porodu) to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu kobiety i należy zadbać o to, aby udzielić jej wsparcia. Jedna ogólna rada dotycząca leczenia to kochać i być kochanym, co zrekompensuje wiele fizycznych „niedoskonałości” (…). W ajurwedzie najlepszym lekiem w trakcie ciąży i narodzin nowej istoty jest miłość.”